Statut

Na osnovu člana 12. Zakona o nevladinim organizacijama ( Sl. List Crne Gore br. 39/11 ) Osnivačka Skupština nevladine organizacije „Udruženje agencija za nekretnine Crne Gore” na sjednici održanoj 19.12.2019. g. usvojila je

STATUT

OPŠTE ODREDBE 

Član 1. 

Ovim Statutom bliže se uređuju svi odnosi vezani za rad Udruženja agencija za nekretnine Crne Gore (u daljem  tekstu Udruženje), a naročito: oblik udruživanja, naziv, sjedište, pečat, ciljevi i programski zadaci, članstvo,  organi Udruženja, unutrašnja organizacija, zastupanje i predstavljanje Udruženja, finansiranje, javnost u radu,  prestanak, kao i druga pitanja utvrđena Zakonom. 

Član 2. 

Udruženje je javno, dobrovoljno, nevladino, neprofitno. 

Udruženje se osniva na neodređeno vrijeme. 

Član 3. 

Naziv Udruženja je: Udruženje agencija za nekretnine Crne Gore, ili skraćeno UANCG. Naziv Udruženja na engleskom jeziku je: Association of Real Estates Agencies of Montenegro, ili skraćeno  AREAM. 

Sjedište Udruženja je u Podgorici. 

Adresa: Rimski trg 44, 81000 Podgorica. 

Član 4. 

Rad Udruženja je javan. 

Javnost rada Udruženja se ostvaruje putem saopštenja za javnost, objavljivanjem godišnjeg finansijskog  izvještaja i drugih podataka od značaja za rad udruženja na internet stranici nevladine organizacije. 

CILJEVI I DJELATNOSTI UDRUŽENJA 

Član 5. 

Ciljevi Udruženja su: 

– Promocija i zastupanje profesionalnih i ekonomskih interesa članica Udruženja; 

– Unapređenje u oblasti prometa nekretnina; 

– Rad na suzbijanju nelojalne konkurencije i sive ekonomije; 

– Davanje normativnih predloga nadležnim institucijama iz oblasti legalizacije prometa nekretnina; Rad na uklanjanju i pojednostavljivanju administrativnih barijera i procedura u dijelu dobijanja raznih  saglasnosti, procedura, licenci, odobrenja i drugo, a koje mogu uticati na poslovanje članica Udruženja; – Rad na promociji i poboljšanju poslovnih praksi članova Udruženja; 

– Iniciranje i učestvovanje u radnim grupama u dijelu donošenja novih ili dopunskih Zakonskih akata koji mogu uticati na poslovanje članica Udruženja;

Član 6. 

Djelatnosti Udruženja su: 

-Razvoj agencija za nekretnine; 

-Program jačanja agencija u prometu nekretnina; 

-Edukacija agenata za promet nekretnina; 

-Evidentiranje prometa u posredovanju prometa nekrtenina; 

-Zastupanje interesa svojih članica u odnosima sa trećim licima; 

-Zauzimanje stavova o pitanjima koja su od interesa za članove Udruženja i da te stavove i zastupanje interesa svojih članova pred relevantnim državnim organima, drugim licima ili u javnosti; 

-Pružanje usluga svojim članovima i eksternim licima kroz pružanje informacija i zakonodavnih promjena koje mogu uticati na bududi rad njenih članica; 

-Učešće i iniciranje neophodnih zakonodavnih promjena koje će uticati na stvaranje što boljeg poslovnog ambijenta u poslovanju njenih članica; 

-Zastupanje svojih članova u međunarodnim udruženjima i skupovima; 

-Vršenje nadzora nad aktivnostima članova u pogledu pridržavanja pravila časti, profesionalne savjesti i etičkih  standarda, uz uzdizanje vrijednosti i dostojanstva profesionalnog rada i struke u svom radu i kroz aktivnosti  udruženja; 

-Sprovođenje drugih aktivnosti koje će imati značaj u boljem funkcionisanju i ekonomskim interesima svojih  članica. 

Član 7. 

Pečat organizacije je okruglog oblika po čijem obodu je latiničnim pismom ispisan puni naziv: Udruženje  Agencija za nekretnine Crne Gore. 

U sredini pečata je utisnuta skrćenica Udruženja UANCG. 

Upravni odbor donosi odluku o načinu korišćenja pečata . 

 Član 8. 

Upravni odbor može naknadno posebnom odlukom usvojiti znak-logo i web site i iste registrovati i zaštiti u  skladu sa Zakonom. 

Odluka iz stava 1. ovog člana sadrži opis svih detalja znaka – loga, boje i dimenzije, kao i način njegove  upotrebe, kao i tačan naziv web site-a Udruženja.

UNUTRAŠNJA ORGANIZACIJA 

Član 9. 

Organi Udruženja su Skupština, Upravni odbor, Etički odbor i sekretar . 

SKUPŠTINA 

Član 10. 

Skupština je najviši organ upravljanja Udruženja koji se sastoji od svih članova Udruženja. Skupština se sastaje na redovnim sjednicama jednom godišnje. 

Vanredna sjednica Skupštine će se održati na osnovu pisanog zahtjeva Upravnog odbora ili dvotrećinskim  pisanim zahtjevom njenih članova prema Upravnom odboru, najkasnije u roku od 30 dana od takvog  podnesenog zahtjeva. 

Sjednicu Skupštine saziva Predsjedavajući Skupštine ili predsjednik Upravnog odbora. Skupštinom predsjedava Predsjedavajući Skupštine, koji se bira na period od 4 godine uz pravo promjene od  strane Skupštine, a do trajanja važenja postojećeg mandata. 

Član 11. 

Ovlašćenja Skupštine : 

− usvaja plan i program rada Udruženja; 

− usvaja Statut i njegove izmjene i dopune; 

− usvaja druga opšta akta Udruženja i donosi odluke; 

− usvaja finansijski izvještaj i finansijski plan za narednu godinu i izvještaj o radu za   prethodnu kalendarsku godinu ; 

− bira Predsjedavajućeg Skupštine i članove Upravnog odbora i Etičkog odbora; 

− razmatra i usvaja izvještaje Upravnog odbora i Etičkog odbora; 

− odlučuje o visini godišnje članarine i načina plaćanja iste; 

− odlučuje o promjeni cilja i djelatnosti, prestаnku rаdа i raspodjeli preostale imovine Udruženjа; − odlučuje i o drugim pitanjima za koja Statutom nije utvrđena nadležnost drugih organa Udruženja. 

UPRAVNI ODBOR 

Član 12. 

– Upravni odbor ima sedam članova izabranih od strane Skupštine Udruženja. 

– Upravni odbor se bira na period od 4 godine uz pravo promjene od strane Skupštine, a do trajanja   važenja postojećeg mandata. – Upravni odbor se treba sastajati redovno četiri puta godišnje. 

– Upravni odbor bira međusobno Predsjednika i dva Potpredsjednika, većinskim putem, na period od 4  godine, uz pravo promjene od strane Upravnog odbora, a do trajanja važenja postojećeg mandata. 

– Predsjednik i Potpredsjednici se biraju na period od 4 godine uz pravo promjene od strane Upravnog  odbora ili Skupštine, a do trajanja važenja postojećeg mandata.

Član 13. 

Sjednicu Upravnog odbora saziva Predsjednik Upravnog odbora. 

Predsjednik Upravnog odbora će predsjedavati sjednicom ili u njegovom odsustvu Zamjenik. Potpredsjenik Upravnog odbora u odsustvu Predsjednika će imati ista ovlašćenja i prava zastupanja  Udruženja. 

Upravni odbor usvaja i donosi odluke ukoliko su prisutna najmanje četiri člana od sedam i to jednoglasno. U slučaju donošenja odluka od velikog značaja za Udruženje, Upravni odbor ima obavezu i pravo da sazove  proširenu sjednicu i uzme u obzir mišljenja svih prisutnih članica. 

Član 14. 

Upravni odbor: 

– implementira odluke Skupštine; 

– usmjerava aktivnosti Udruženja; 

– donosi odluke neophodne za ostvarivanje ciljeva Udruženja, u okviru osnovnih principa koje je usvojila – Skupština; 

– donosi finansijske odluke; 

– inicira vanredne i redovne sjednice Skupštine; 

– dostavlja izvještaje Skupštini; 

– odlučuje i inicira prijem novih članova ili isključenje iz članstva u skladu sa pravilima definisanim u   Statutu i drugim internim aktima Udruženja; 

– odlučuje o saradnji sa drugim domaćim i međunarodnim udruženjima ; 

– odlučuje o drugim pitanjima u okviru svoje nadležnosti po ovom Statutu ili koja su neophodna za rad   Udruženja. 

– Predlaže udruživanje u saveze i druge oblike povezivanja udruženja. 

Član 15. 

Upravni odbor svoje stavove i odluke prezentuje sekretaru društva koji će raditi na implementaciji i  sprovođenju istih, samostalno ili zajedno sa predsjednikom Upravnog odbora. 

Upravni odbor ima pravo pozivati na svoje sjednice sekretara Udruženja ali sekretar Udruženja ne može  učestvovati u glasanju i donošenju odluka Upravnog odbora na tim sjednicama.

SAZIVANJE SKUPŠTINE ILI UPRAVNOG ODBORA 

Član 16. 

Skupština ili saziv Upravnog odbora može biti redovna i vanredna. 

Sjednicu Skupštine saziva Predsjednik Skupštine ili Predsjednik Upravnog odbora. 

Sjednicu Upravnog odbora saziva Predsjednik Upravnog odbora. 

Skupština se sastaje na redovnim sjednicama jednom godišnje. 

Upravni odbor se sastaje na redovnim sjednicama četiri puta godišnje. 

Vanredna sjednica Skupštine se može održati na osnovu pisanog zahtjeva Upravnog odbora ili dvotrećinskog  pisanog zahtjeva svih članova Skupštine, najkasnije u roku od 30 dana od podnošenja takvog takvog zahtjeva.  Uz poziv za sjednice dostavlja se i odgovarajući materijal (agenda, izvještaji, analize, bilansi, predlozi odluka i  dr.) 

KVORUM ZA RAD I ODLUČIVANJE 

Član 17. 

Kvorum za rad Skupštine i odlučivanje utvrđuje Predsjednik Skupštine koji otvara Skupštinsko zasijedanje Kvorum za rad Upravnog odbora i odlučivanje utvrđuje predsjednik Upravnog odbora koji otvara zasijedanje Upravnog odbora. 

Skupština može da zasijeda i odlučuje ako je prisutno 50 posto plus jedan (natpolovična vedina) članova  Udruženja i to dvotrećinskom većinom. 

Upravni odbor može da zasijeda i donosi odluke ako je prisutno 4 od 7 članova Upravnog odbora i to  jednoglasnom odlukom. 

Ako se Skupština ili sjednica Upravnog odbora nije mogla održati zbog nedostatka kvoruma, ponovo se saziva u  roku sedam dana, sa istim dnevnim redom. 

Član 18. 

O donošenju Statuta i njegovim izmjenama i dopunama Skupština odlučuje ako je prisutno 50 posto plus jedan  (natpolovična većina) članova Udruženja i to dvotrećinskom većinom. 

Inicijativu za pokretanje postupka izmjena i dopuna Statuta može pokrenuti svaki član Skupštine podnošenjem  pisanog zahtjeva prema Upravnom odboru. 

Upravni odbor razmatra pojedinačni zahtjev i donosi odluku da li je opravdano sprovesti inicijativu prema  Skupštini za izmjenu i dopunu Statuta i o tome u pisanoj formi obaviještava inicijatora. 

NAČIN ODLUČIVANJA 

Član 19. 

Skupština ili Upravni odbor odlučuje javnim glasanjem. Javno glasanje vrši se dizanjem ruke ili izjašnjavanjem  putem poimenične prozivke članova. 

Član 20. 

Skupština ili Upravni odbor odlučuje tajnim glasanjem o pojedinim pitanjima, kad to zahtijeva najmanje 50  posto plus jedan članova Skupštine ili Upravnog odbora. Tajno glasanje vrši se putem glasačkih listića.

Član 21. 

Odsutni član može glasati i pisanim putem. 

Pismo kojim odsutni član glasa o pitanjima iz dnevnog reda je punovažno i uzima se u obzir ako stigne Skupštini  ili Upravnom odboru do njenog održavanja. 

Predsjednik Skupštine ili Upravnog odbora dužan je da upozna članove koji su prisutni kako je glasao odsutni  član ukoliko je javno glasanje u pitanju. 

ISKLJUČENJE PRAVA GLASA 

Član 22. 

Član Skupštine ne može glasati kada se odlučuje o pitanjima: 

– oslobađanja od određenih obaveza i odgovornosti toga člana; 

– o utvrđivanju zahtjeva koji se odnose na tog člana; 

– o pokretanju i odustajanju od spora protiv tog člana; 

– u drugim slučajevima kada član ima interes protiv interesa Udruženja ili je prekršio etički kodeks  Udruženja 

Kada je interes člana iz stava 4. ovog člana protivan interesu Udruženja u svakom konkretnom slučaju glasa  isključivo Skupština. 

Isključenje prava glasa članova odnosi se samo na pitanje zbog koga je došlo do isključenja. 

FORMA ZAPISNIKA O RADU SKUPŠTINE ILI UPRAVNOG ODBORA 

Član 23. 

Na svakoj sjednici Skupštine ili Upravnog odbora vodi se zapisnik. 

U zapisnik se unose osnovni podaci o radu Skupštine ili Upravnog odbora, a naročito se unose: – mjesto, dan i vrijeme održavanja; 

– dnevni red; 

– imena prisutnih članova; 

– lično ime predsjednika ili predsjedavajućeg (ukoliko predsjednik ne moze da prisustvuje sjednici iz  opravdanih razloga); 

– ime zapisničara; 

– tok rada, a posebno pitanja o kojima se raspravlja, imena lica koja su učestvovala u raspravi i sažeta  sadržina njihovih izlaganja; 

– rezultat glasanja po pojedinim tačkama dnevnog reda; 

– konstatacija predsjedavajućeg o donošenju odluka; 

– izdvojeno mišljenje članova; 

– zaključci; 

– vrijeme završetka Skupštine ili Upravnog odbora .

Član 24. 

Svaka odluka Skupštine ili Upravnog odbora se unosi u zapisnik. 

Uz zapisnik se prilažu i dokazi o sazivanju Skupštine ili Upravnog odbora. 

Sazivanje Skupštine ili Upravnog odbora može se izvršiti slanjem pisma ili u elektronskoj verziji putem slanja e mail-a. 

Zapisnik potpisuje Predsjednik Skupštine i zapisničar. 

Ako se zapisnik sastoji od više stranica, Predsjednik i zapisničar stavljaju na svaku stranicu zapisnika svoj  skraćeni potpis (paraf). 

Član 25. 

Članovi Skupštine ili Upravnog odbora imaju pravo pregleda zapisnika i dopune po njegovom sastavljanju i  potpisivanju predsjedavajućeg i zapisničara. 

Zapisnik o radu Skupštine ili Upravnog odbora čuva se u arhivi Udruženja kao dokument trajne vrijednosti. 

LICA OVLAŠĆENA ZA ZASTUPANJE UDRUŽENJA 

Član 26. 

Lica ovlašćena za zastupanje Udruženja su Predsjednik Upravnog odbora i potpredsjednici Udruženja koji se  bira odlukom Upravnog odbora, na mandat od četiri godine. 

SEKRETAR 

Član 27. 

Upravni odbor bira sekretara većinskim putem, na period od 4 godine, uz pravo promjene od strane Upravnog  odbora, a do trajanja važenja postojećeg mandata. 

Sekretar Udruženja je zadužen za komunikaciju sa ostalim članovima Udruženja i vodi sekretarske poslove na  sjednicama Organa Udruženja. 

Sekretar: 

– brine se i vodi evidenciju o članovima Udruženja; 

– čuva pečat Udruženja; 

– prima, otvara i evidentira poštu; 

– stara se o arhiviranju dokumentacije, 

– vodi zapisnike sa sjednica Organa I Komisija; 

– stara se o korespodenciji Udruženja; 

– vodi administartivne poslove.

ODGOVORNOST LICA OVLAŠĆENOG ZA ZASTUPANJE 

Član 28. 

Lice ovlašćeno za zastupanje odgovara za svoj rad Upravnom odboru i Skupštini i periodično ili po njihovom  zahtjevu im podnosi izvještaje o radu. 

Za svaku redovnu tromjesečnu sjednicu Upravnog odbora i redovnu godišnju sjednicu Skupštine udruženja, lice  ovlašćeno za zastupanje je dužno podnijeti izvještaj o svom radu za period između dvije sjednice. 

ETIČKI ODBOR 

Član 29. 

Etički odbor ima 5 članova koje bira Skupština javnim glasanjem ako je prisutno 50 posto plus jedan  (natpolovična većina) članova Udruženja i to dvotrećinskom većinom, na mandat od četiri godine. 

Etički odbor ima pravo i obavezu da upozna i zatraži od Upravnog odbora isključenje bilo kog člana Skupštine  Udruženja ukoliko smatra da neko od članova Skupštine, bez obzira koju funkciju pokriva, krši poštovanje etičkog kodeksa Udruženja ili iznošenja sopstvenih stavova koji se ne slažu sa stavovima Udruženja. 

Ukoliko je član etičkog odbora predmet rasprave za isklučenje iz Udruženja biće izuzet iz glasanja u Etičkom  odboru i zamjenjen novim članom kojeg će privremeno odabrati Upravni odbor. 

SLUŽBENICI (OSOBLJE) 

Član 30. 

Službenici će se zapošljavati u skladu sa Zakonom, prema Aktu o sistematizaciji radnih mjesta koji donosi  Skupština udruženja. 

POVEZIVANJE 

Član 31. 

Udruženje se može povezivati i učlanjivati u saveze ili druge odgovarajude asocijacije u zemlji i inostranstvu. 

FINANSIRANJE 

Član 32. 

Udruženje stiče imovinu i finansira se od člаnаrine, dobrovoljnih prilogа, donacija i nа drugi nаčin koji nije u  suprotnosti sa Zakonom.

ČLANSTVO U ORGANIZACIJI 

Član 33. 

Odluku o prijemu u članstvo mogu donositi Skupština (na redovnim ili vanrednim sjednicama) i Upravni odbor  (tokom godine). 

Skupština donosi Odluku ako je prisutno 50 posto plus jedan (natpolovična vedina) članova Udruženja i to  većinom prisutnih. 

Upravni odbor donosi Odluku ako je prisutno najmanje 4 člana i to jednoglasno. 

Članstvo se stiče potpisivanjem pristupnice, o čemu Udruženje vodi evidenciju i registar članova. Svaka firma/kompanija može imati samo jednog ovlašćenog predstavnika koji preko pristupnice i Odluke  Udruženja postaje punopravni član Udruženja. 

USLOVI ZA ČLANSTVO 

Član 34. 

Pravna lica registrovana za obavljanje djelatnosti vezane za poslovanje nekretninama mogu biti članovi Udruženja, ukoliko prihvataju ciljeve i djelatnosti definisane Statutom Udruženja. 

Osim uslova navedenog u stavu 1. ovog člana pravno lice mora ispuniti sledeće uslove prilikom podnošenja  zahtjeva za pristupanje članstvu Udruženja: 

 – preporuka minimum dva člana Udruženja 

– popunjena pristupnica za članstvo u Udruženju 

– da dostavi riješenje o registraciji  

– dokaz da je pravno lice / kompanija registrovana i posluje u Crnoj Gori minimum godinu dana u oblasti  poslovanja nekretninama sa pretežnom djelatnosti prema klasifikaciji : 

 6180- kupovina i prodaja vlastitih nekretnina 

 6820- iznajmljivanje vlastitih ili iznajmljenih nekretnina i upravljanje njima 

 6831- djelatnost agencija za nekretnine 

 6832- upravljanje nekretninama za naknadu 

 – da djelatnost agencije za nekretnine obavlja u odgovarajućem poslovnom prostoru.  – dokaz da je uplaćena članarina. 

Odluku o prijemu u članstvo donosi Upravni odbor udruženja većinom glasova. 

Članstvo se stiče potpisivanjem pristupnice. 

O evidenciji članova Udruženja vodi se registar članova  

Član 35. 

Skupština i Upravni odbror imaju pravo uslovno prihvatiti članstvo ukoliko nedostaje neki od navedenih uslova  iz člana 34. ovog Statuta, dok je Pristupnica uslov i obavezna. 

Nakon dostavljanja pristupnice drugi nedostajući dokument iz člana 35. ovog Statuta treba dostaviti Upravnom  odboru ili na adresu Udruženja najkasnije u roku od 15 dana od dana potpisivanja i dostavljanja pristupnice.  Ukoliko uslovno primljeni član ne dostavi nedostajući dokument/e Skupština ili Upravni odbor imaju pravo  isključiti tu članicu iz Udruženja.

PRAVA I OBAVEZE ČLANOVA UDRUŽENJA 

Član 36. 

Član ima pravo da: 

– ravnopravno sa drugim članovima učestvuje u ostvarivanju ciljeva Udruženja; 

– neposredno učestvuje u odlučivanju na Skupštini, kao i preko organa Udruženja; – bira i bude biran u organe Udruženja; 

– bude blagovremeno i potpuno informisan o radu i aktivnostima Udruženja. 

– Zatraži uvid u finansijski izvještaj, kvartalni izvještaj Upravnog odbora i sekretara i uvid u sve Odluke i  zapisnike Udruženja. 

Član je dužan da: 

– aktivno doprinosi ostvarivanju ciljeva Udruženja; 

– učestvuje, u skladu sa interesovanjem, u aktivnostima Udruženja; 

– plaća redovno članarinu; 

– da o svim promjenama koje se tiču uslova iz člana 34. ovog Statuta u pisanoj formi obavijesti  Upravni odbor najkasnije u roku od 7 dana od kada je nastupila promjena; 

– obavlja druge poslove koje mu povjeri Skupština Udruženja. 

PRESTANAK I RAZRIJEŠENJE ČLANSTVA 

Član 37. 

Član može istupiti iz članstva i dobrovoljno davanjem pisane izjave o istupanju. 

Član 38. 

Svaki član Skupštine može dati pisani predlog Etičkom odboru i predložiti isključenje bilo kojeg člana Udruženja: 

– Ukoliko smatra da taj član udruženja postupa protivno interesima Udruženja i definisanim tržišnim i  statutarnim pravilima Udruženja; 

– Ako svojim nesavjesnim ili nestručnim radom ili prekoračenjem ovlašćenja nanese štetu Udruženju ili  ako je usled toga mogla nastati šteta; 

– Ukoliko prestane da ispunjava obavezne uslove za članstvo u Udruženju; 

– Zbog nesposobnosti da organizuje i vodi povjerene mu poslove i poslove iz svog djelokruga; – Usled ne poštovanja etičkih kodeksa Udruženja ili iznošenja sopstvenih stavova koji se ne slažu sa  stavovima Udruženja.

Član 39. 

O razriješenju sekretara Udruženja odlučuje Skupština, ako je prisutno 50 posto plus jedan (natpolovična  većina) članova Udruženja i to dvotrećinskom većinom. 

O razriješenju Predsjednika Upravnog odbora odlučuje Skupština, ako je prisutno 50 posto plus jedan  (natpolovična većina) članova Udruženja i to dvotrećinskom većinom. 

O razriješenju člana Etičkog odbora odlučuje Upravni odbor ako je pristno najmanje 4 člana i to jednoglasno. 

O razriješenju člana Skupštine po zahtjevu Etičkog odbora odlučuje Upravni odbor ako je prisutno najmanje 4  člana i to jednoglasno. 

Članu se mora omogućiti da se izjasni o razlozima zbog kojih je podnijet prijedlog za donošenje odluke o  prestanku njegovog članstva u Udruženju. 

PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE 

Član 40. 

O prestanku rada Udruženja odlučuje Skupština ako je prisutno 50 posto plus jedan (natpolovična većina)  članova Udruženja i to dvotrećinskom većinom, kada se i donosi Odluka o daljem raspolaganju imovine,  sredstava i obaveza Udruženja. 

Član 41. 

Na sva pitanja koja nisu regulisana ovim statutom neposredno će se primjenjivati odredbe Zakona o  nevladinim organizacijama. 

Član 42. 

Ovaj Statut stupa na snagu danom registracije. 

U Podgorici, dana 19.12.2019.g. 

Predsjedavajući osnivačke Skupštine 

______________________________